Informacja o produktach informatycznych dla medycyny
Dnia 12 marzec 2014 roku
CraneTE
CraneTE
Wdrożenia systemów informatycznych.
Ważne wiadomości . . .
Wprowadzenie obowiązku elektronicznej dokumentacji medycznej
Narodowy Fundusz Zdrowia
Systemy informatyczne elektronicznej dokumentacji medycznej

Rok 2014 przynosi dla medycyny, w zakresie informatyki, konieczność ewidencjonowania historii wizyt w wersji elektronicznej. To ważna i duża zmiana. Trzeba się do niej przygotować wcześniej nim zaczną obowiązywać nowe wymogi. Dlatego nie zwlekaj z odkładaniem decyzji o informatyzacji pracy gabinetu.

Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. nr 113 poz. 657) nakłada od 1 sierpnia 2014 roku obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Wiąże się to z kompletną informatyzacją każdego ośrodka zdrowia. Nie wystarczy już jeden komputer w rejestracji do sprawdzania EWUś i wpisywania danych ewidencyjnych do rozliczenia z NFZ. Wyjątkiem może być tutaj tylko przychodnia w której pracuje jeden lekarz, jest jeden gabinet, bo całą mozolną pracę wpisywania historii wizyty, przepisanych leków, skierowań, itd., nadal można położyć na ręce pracownika rejestracji. Jednak nawet i w tym przypadku trzeba postawić sobie pytanie czy to ma ręce i nogi, czy to jest ergonomiczne? Na pewno nie. I tym bardziej takie rozwiązanie nie może mieć zastosowania w przychodniach o dwu gabinetach i większych. Konieczna jest instalacja komputerów w gabinetach i nauka obsługi systemu informatycznego przez wszystkich pracowników.

O tym że nie jest to takie łatwe i szybkie wie chyba już każdy. Komputer samodzielnie stojący w gabinecie do niczego się nie przyda. W ośrodku potrzebny jest jeszcze serwer i infrastruktura teleinformatyczna łącząca wszystkie komputery z serwerem. Zbudowanie tego wszystkiego wymaga czasu i prac instalacyjnych. Każdy użytkownik takiej infrastruktury chciałby aby wszystko działało zawsze i bez problemów. A to już jest większa sztuka i bardzo zależy od wybranej technologii i urządzeń. Dlatego prace z tym związane nie powinny być prowadzone przez osoby z przypadku nie posiadające fachowej wiedzy, lub doświadczenia. Gdyż każdy źle dobrany element, począwszy od komputera i jego systemu operacyjnego, a skończywszy na kabelku czy gniazdku, jeśli będzie sprawiał problem, będzie dla pracujących udręką w przyszłości.

Zakup sprzętu według własnego wyboru, najczęściej niewłaściwego wyboru, jest jednym z podstawowych błędów jaki popełniają właściciele. Wszystko w myśl zasady: a co to za sztuka kupić komputer. Niestety, ale komputer w gabinecie, pracujący w sieci komputerowej ośrodka, współpracujący z serwerem i innymi komputerami, to nie to samo co komputer w domu. Nieodpowiedni wybór może przynieść w konsekwencji utrudnienia w pracy, oraz zwiększenie kosztów obsługi serwisowej. Dlatego lepiej skorzystać z doradztwa specjalistów w każdej z kwestii informatyzacji.

Wdrożenie nowego systemu informatycznego
CraneTE
Realizacja wdrożeń systemów informatycznych w służbie zdrowia

CraneTE prowadzi kompleksowe wdrożenia systemów informatycznych w połączeniu z modernizacją sprzętu oraz infrastruktury komunikacyjnej. Wdrożenia są realizowane zarówno dla małych jednostek, pojedynczych gabinetów, jak i rozbudowanych sieci przychodni.
Zakres działań w czasie wdrożenia i późniejszej obsługi:

  • analiza zasobów sprzętowych, wymagań funkcjonalnych, planów rozwojowych,
  • modernizacja sprzętu, dostosowanie architektury komunikacyjnej,
  • instalacja produktu dostosowanego do wymagań, uruchomienie, testy,
  • szkolenie obsługi, praca na wersji testowej bazy,
  • konsolidacja i naprawy bazy danych, przenoszenie danych, poprawa niepoprawnych wpisów,
  • przygotowanie bazy produkcyjnej i oddanie do eksploatacji,
  • badanie wydajności i skalowanie systemu.
W zależności od wielkości podmiotu lub liczby jednostek, niektóre etapy mogą być pominięte lub w znacznym stopniu uproszczone. Redukując koszty wdrożenia można jego proces ograniczyć do samej instalacji produktu bez przenoszenia jakichkolwiek danych.


CraneTE firma wdrażająca systemy informatyczne dla medycyny - wejście na stronę.

Wybór systemu informatycznego
Sygnity mMedica
Asseco
Produkt mMedica

Asseco, oferuje system mMedica. Jest to następca Pakietu Świadczeniodawcy firmy KomputerLand obecnie przejęty przez Asseco. Nowy system posiada zupełnie inny wygląd i różną od poprzednika obsługę. Program wydaje się trudny w obsłudze ze względu na mnogość kolorystyki, jednak jest bardzo prosty. System występuje w kilku wersjach i opcjach wyboru: mMedica PS, mMedica PS+, mMedica Standard. Dedykowany jest dla pojedynczych gabinetów, małych i dużych przychodni, grup i całych sieci przychodni. Obsługiwane jest rejestrowanie zrealizowanych świadczeń, drukowanie recept, planowanie wizyt, rejestracja. Obecnie konieczny jest wybór wersji z obsługą elektronicznej dokumentacji medycznej

Ericpol drEryk
Ericpol
Produkt drEryk

Ericpol, duży producent rozbudowanego systemu informatycznego drEry. Jest to program dedykowany głównie dla przychodni POZ i AOS. W szczególności dobrze sprawdza się w gabinecie lekarza rodzinnego i pielęgniarek środowiskowych, położnych, szkolnych. W programie w sposób perfekcyjny zorganizowana jest ewidencja elektroniczna dokumentacji medycznej. Można tu znaleźć informacje od bilansów zdrowia do zestawień statystycznych grup dyspanseryjnych, liczby wizyt o podwyższonej płatności - cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby górnych dróg oddechowych, itp. Interfejs programu jest dość przejrzysty, choć rozbudowany i wymagający znacznego czasu na opanowanie wszystkich możliwości.

Phantom eZOZ
Phantom
Produkt eZOZ

Phantom, mały producent dobrego programu eZOZ.
Jest to program dedykowany głównie dla przychodni POZ i AOS. Mały i dobrze skonstruowany program o dużych możliwościach. Do dużych plusów tego programu należy szybkość ewidencjonowania danych porad, szeroki wybór możliwych wydruków potrzebnych w czasie realizacji wizyty, ewidencjonowanie danych o przebytych zdarzeniach medycznych (hospitalizacjach, zabiegach, itp.), drukowanie zaświadczeń ZUS, KRUS, lekarskich, łatwość obsługi, czytelny interfejs użytkownika.

Kamsoft KS-PPS
Kamsoft
Produkt KS-PPS

Kamsoft, produkt KS-PPS jest następcą KS-SWD i jest niemal identyczny w obsłudze. Jest w miarę przejrzysty i łatwy w obsłudze gabinetu. Niestety sprawia kłopoty w wymianie danych z NFZ w województwach z Portalem Świadczeniodawcy. Ponadto ma dużo częściej problemy w stabilnym funkcjonowaniu. Wymaga obsługi informatyka którego zadaniem jest wymiana danych z NFZ i bieżące usuwanie problemów. Produkt KS-PPS jest dedykowany dla gabinetów lekarskich i przychodni. Wspomaga organizację wizyt pacjentów oraz gromadzenia dokumentacji medycznej. Zaawansowany moduł bazy leków wspomaga wybór leków i szybkie drukowanie recept. Dzięki połączeniu z systemami aptecznymi lekarz może uzyskać informację o wykupieniu przez pacjenta zapisanych na recepcie leków.

Infotel ProDentis
Infotel
Produkt ProDentis

Infotel jest producentem oprogramowania dla gabinetów stomatologicznych. Oferowany produkt ProDentis jest rozwiniętym narzędziem informatycznym. Jego podstawowym zadaniem jest umożliwienie elektronicznego gromadzenia dokumentacji medycznej w stomatologii. Posiada możliwość katalogowania i obróbki zdjęć rentgenowskich, a nawet video. W sposób graficzny przedstawia uzębienie i miejsca wykonanych zabiegów. Współpracuje z dużą liczbą różnych systemów radiografii. Bardzo dobrze jest zorganizowana rejestracja pacjentów i terminarz wizyt. Rozwinięty jest kontakt z pacjentem który umożliwia przypominanie o wizycie przez wysyłanie wiadomości SMS lub email. Współpracuje również w otwartym formacie wymiany danych realizując kontrakty z NFZ. Obsługa programu jest intuicyjna, lecz dla szybszego opanowania zalecane jest szkolenie.

GaBoS miniMediqus
GaBoS
Produkt miniMediqus

GaBoS, oferuje systemy miniMediqus oraz Mediqus. Rozwiązania zastosowane w tych systemach pozwalają na obsługę zarówno małych jednostek lecznictwa otwartego, jak i szpitali. miniMediqus jest podstawowym uproszczonym programem gotowym do rozliczania w otwartym formacie wymiany danych. Jest funkcjonalny i prosty w obsłudze. Nauka jego obsługi nie powinna wiązać się z większym nakładem czasu. Niestety w tej wersji nie posiada obsługi elektronicznej dokumentacji. Dlatego obecnie zalecany jest wybór wersji Medius Przychodnia.

Jak wybrać oprogramowanie

Dobry poradnik w tym zakresie został opracowany przez informatyków z centrali NFZ.
Poradnik zakupu oprogramowania - przedmiotowy dokument.

Lista producentów oprogramowania dla medycyny

Kamsoft
mMedica
INFOTEL
GaBoS Sp. z o.o.
Textus Virtualis Sp. z o.o.
UHC Sp z o.o.
Mikram
ITM Sp. z o.o.
"Agencja Interaktywna Bronchos.pl" Sender, Grześlak, Szewczyk sp. j.
alteris Sp. z o.o.
AS – Zakład Systemów Komputerowych Andrzej Szepe
BLSOFT Bartosz Ludwik

3B Software
Cezmar & Edex Biuro Usług Informatycznych
Cral
DT-Info
EuroSoft Sp. z o.o.
Gabnet
GEMiNi-JUNOX Przedsiębiorstwo Informatyczne BADOWSKI & TKACZYK s.c.
HAKON
IT-MED
KA-MED Sp.j.
Klif
LAB-BIT

LimSoft - Łukasz Marcinkowski
medi.com sp.j.
medsoft
Never Land Software
ORTO-BAJT s.c.
ProMedika Karol Owczarek
"QBS - Software Leader"
RADCOMP S.A.
SoftCOM Spółka jawna
SOKARIS
VISIODENTAL Sp.z o.o.
PhysComp Przedsiębiorstwo Naukowo-Techniczne Włodzimierz Masierak

LTC Sp. z o.o.
MEDINET
FUH NETIUS Tomasz Kuiński
Progmed sp.z o.o.
Progmed I.K.S.
attic lab
AXON sp. z o.o.
DomData Sp. z o.o.
Powersoft
ForumSoft dGCS Sp. z o.o.
Medycyna Praktyczna
Phantom

© 2014 CraneTE. Wszystkie prawa zastrzeżone. CraneTE, 37-310 Nowa Sarzyna, ul. K.E.N. 10/57. Wszystkie pozostałe produkty, nazwy firm, i inne znaki umieszczone w tym dokumencie będące znakami towarowymi stanowią własność ich właścicieli.

"Logika może nas zabrać z punktu A do B.
Wyobraźnia może nas zabrać wszędzie."
— Albert Einstein